تاریخچه:

شرکت رتبه بندی اعتباری برهان به عنوان اولین نهاد مستقل و دانش محور با تجمیع تخصص، تجربه و حسن شهرت بنیان گذاران خود به منظور راه اندازی و توسعه خدمات رتبه بندی اعتباری و مشاوره تخصصی به عنوان حلقه مفقوده تامین مالی و مدیریت ریسک در بازار سرمایه ایران در تاریخ 19 آذرماه 1396 به شماره ثبت 519769 و شناسه ملی 14007261376 با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت یک شرکت سهامی خاص با سرمایه 100 میلیارد ریال تاسیس گردید.

موسسان و سهامداران :

برهان حاصل تفکر جمعی از خبرگان و مدیران باسابقه نهادهای مالی کشور با بیش از 150 نفر-سال تجربه مفید، موسسه رتبه بندی اعتباری JCR-VIS و شرکت مشاوره رتبه بندی اعتباری ایران به عنوان موسسین شرکت است.

موسسه رتبه بندی اعتباری JCR-VIS به عنوان یکی از موسسین برهان و از بانیان کانون موسسات رتبه بندی اعتباری آسیایی با سابقه بیست ساله در حوزه رتبه بندی در کشورهای پاکستان ، بحرین ، بنگلادش، قرار دارد. دانش فنی و متدولوژی های این موسسه در ابتدا توسط شرکت رتبه بندی اعتباری داف (DCR) آمریکا شکل گرفته و در ادامه بخاطر مشارکت ها و تفاهم نامه های منعقده با موسسه رتبه بندی اعتباری ژاپن (JCR) تکامل یافته و به روزرسانی گردیده است. به علاوه JCR-VIS دانش فنی خود را به همراه موسسه رتبه بندی رام (RAM) از مالزی به موسسه رتبه بندی بین المللی اسلامی(IIRA) در بحرین نیز انتقال داده و با مشارکت  در حال راه اندازی و تاسیس شرکت های رتبه بندی در عربستان و ترکیه هم زمان با ایران می باشد. تخصص ، تجربه، حسن شهرت به همراه توانایی این شرکت در حوزه نرم افزار این موسسه را به یک شریک مناسب برای شرکت رتبه بندی اعتباری برهان تبدیل نموده است . به علاوه این موسسه سابقه رتبه بندی ابزارهای مالی و بانکداری اسلامی را داشته که مزیت زیادی برای بازار سرمایه کشور محسوب می گردد.

شرکت مشاوره رتبه بندی اعتباری ایران با سابقه12 ساله در رتبه سنجی اعتباری اشخاص حقیقی و حقوقی (Credit Scoring) به عنوان یکی از سهامداران رتبه بندی اعتباری برهان نقش سازنده ای در انتقال تجربه و تکمیل کننده خدمات قابل ارایه از سوی این شرکت خواهد داشت.

فهرست سهامداران شرکت که هر یک به تنهایی بیش از 5% کل سهام شرکت را در اختیار دارند، به شرح زیر است :

شرکت JCR-VIS  
گروه مالی ملل  
شرکت مشاوره رتبه بندی اعتباری ایران  
قاسم محسنی  
حمید میرمعینی  
ایوب باقرتبار  
ساسان اله ­قلی  
ولی نادی قمی  

 

پشتیبانان فنی:

شرکت رتبه بندی JCR-VIS به موجب قرارداد خدمات پشتیبانی فنی (Technical Support Services Contract) متعهد است کلیه متدلوژی ها، رویه ها، استانداردها و آموزش های مربوط به رتبه بندی را در اختیار برهان قرار دهد. همچنین JCR-VIS متعهد است نرم افزار تحلیل کمی (Quantitative Analysis Software Application) و نرم افزار مدیریت فرآیندها  (Operation Handling Software Application)را برای مدت نامحدود در اختیار برهان قرار دهد.

بر اساس تفاهم نامه همکاری شماره 2567 مورخ 12 دی ماه 1396، مقرر گردید شرکت مشاوره رتبه بندی اعتباری ایران کلیه فرآیندها، رویه ها، روش ها، معیارها، و مدل های مورد استفاده در رتبه سنجی(Scoring and Credit bureau) را در اختیار برهان قرار دهد.

 

منو کاربری
آخرین اخبار برهانمشاهده همه