1398/11/26
تاکید وزیرنفت و رئیس سازمان بورس بر رتبه‌بندی اعتباری در کنفرانس توسعه نظام تامین‌مالی در صنعت نفت

کنفرانس یک روزۀ توسعه نظام تامین مالی در صنعت نفت در حال حاضر(26/11/1398) در تهران در حال برگزاری است. هدف از این کنفرانس معرفی پروژه های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به سرمایه‌گذاران و تبادل نظر برای نحوه تامین مالی این پروژه ها از بازار سرمایه کشور است.

 در مراسم گشایش این کنفرانس، وزیر نفت سخنرانی نمود. ایشان تلویحاً با اشاره به مزیت رقابتی کشور در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی عنوان نمودند که در این حوزه پروژه‌های مختلف بزرگی تعریف شده که به ده ها میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد. ایشان ضمن برشمردن ریسک های اجرایی پروژه های مذکور، عنوان داشتند که یک ریسک مهم شامل ریسک توانایی مجری پروژه در اجرای بموقع و با بودجه معین است که کمتر به آن توجه می شود. وی اظهار داشت که موسساتی باید ریسک های مذکور را شناسایی و رده بندی(Ranking) نمایند.

آقای دکتر شاپور محمدی سخنران بعدی مراسم گشایش این کنفرانس نیز اظهار داشت که در بازار سرمایه انواع اوراق بهادار برای تامین مالی پروژه‌ها، طراحی شده و ایران در این زمینه بین کشورهای اسلامی پیشرو محسوب می‌شود. وی اشاره داشت که سرمایه گذاران به مقایسه بازدهی پروژه‌ها با سود سایر پروژه های سرمایه گذاری از جمله سود سپرده بانکی می‌پردازند.

 ایشان تلویحاً با اشاره به بالا بودن نرخ سود سپرده بانکی و انتقاد از تخلف بانک‌ها از سود سپردۀ مصوب شورای پول و اعتبار، اظهار داشت که با توجه به ریسک بالاتر سرمایه گذاری در پروژه ها و عدم امکان تقسیم سود تا پایان اجرا و شروع بهره‌برداری از پروژه، توجیه سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشکل خواهد بود. وی همچنین عنوان نمود که برای تسهیل تأمین مالی از بازار سرمایه، سازمان بورس علاوه بر ضمانت بانک‌ها، ضمانت شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ و همچنین قرار دادن سهام شرکتهای پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس ایران به عنوان وثیقه را نیز می پذیرد. وی همچنین تاکید کرد که با رتبه بندی اوراق بهادار، امکان کاهش وثیقه مورد نیاز تا ۲۰% نیز وجود دارد. همچنین با تشکیل بازار اوراق رتبه بندی شده و عرضۀ آن به سرمایه‌گذارانی که توانایی تحمل ریسک های پروژه را دارند و به سود نقدی فوری نیاز ندارند، راه برای تامین مالی بیشتر از طریق بازار سرمایه فراهم خواهد شد.

آخرین اخبار برهانمشاهده همه