1400/07/01
حداقل الزامات مدیریت ریسک اعتباری در موسسات اعتباری

بخشنامه بانک مرکزی درخصوص ابلاغ حداقل الزامات مدیریت ریسک اعتباری در موسسات اعتباری طی نامه شماره ۰۰/۱۲۱۹۱۶ مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۶ توسط مدیریت کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد.

همانطور که در ماده 5 مقررات فوق ( تحت عنوان حداقل الزامات مدیریت ریسک اعتباری در موسسات اعتباری)، که اخیرا از طرف بانک مرکزی ابلاغ شده،  آمده است، اعطای هر گونه اعتبار از سوی بانک که مبلغ آن بیش از 2 میلیارد تومان باشد، منوط به رتبه بندی اعتباری متقاضی شده است. اعتبار دربند 4 ماده 1 این مقررات، تعریف شده و تسهیلات مالی را شامل می شود و ظاهرا اعتبارات اسنادی (L/C) و ضمانتنامه بانکی را نیز شامل می گردد. به این ترتیب تعداد متقاضیان رتبه بندی در آینده نزدیک افزایش چشم گیری خواهند یافت و همکاران باید آمادگی لازم را برای این منظور داشته باشند.

سازمان بورس هم در کدال امکانات بارگذاری رتبه اعتباری و خلاصه گزارش رتبه بندی را فراهم کرده  که بانک‌ها بتوانند از طریق آن به رتبه هایی که موسسات رتبه بندی می دهند دسترسی داشته باشند. برای دریافت فایل دستورالعمل «حداقل الزامات مدیریت ریسک اعتباری در موسسات اعتباری» اینجا را کلیک کنید.

آخرین اخبار برهانمشاهده همه