آخرین اخبار برهانمشاهده همه
1397/05/21
برهان موفق به دریافت مجوز فعالیت شد

با استعانت از ذات اقدس الهی و همکاری و تلاش کلیه کارکنان گران­قدر، شرکت رتبه ­بندی اعتباری برهان (سهامی خاص) پس از فراهم کردن کلیۀ  الزامات و ارائۀ اسناد، مدارک و اطلاعات لازم به عنوان اولین موسسۀ رتبه ­بندی در ایران، در تاریخ بیستم مردادماه سال هزار سیصد و نودوهفت، موفق به دریافت مجوز فعالیت "رتبه ­بندی اعتباری" از سازمان بورس و اوراق بهادار گردید.

طبق مقررات مربوطه، تاسیس موسسات رتبه­ بندی منوط به صدور مجوز تاسیس از سازمان بورس و اوراق بهادار است. این موسسات پس از تاسیس و ثبت به شکل شرکت سهامی خاص، باید نزد سازمان بورس و اوراق بهادار نیز به ثبت برسند. پس از ثبت، موسسات رتبه­ بندی برای شروع فعالیت، باید ظرف حداکثر یک سال، مقدمات لازم را فراهم کرده و مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس دریافت کنند. مقدمات لازم برای دریافت مجوز تاسیس شامل: اجاره یا خرید دفتر کار، تجهیز دفتر کار به وسایل اداری، شبکه، اینترنت، و وسایل رایانه­ای، خرید و استقرار نرم افزارهای حسابداری، ثبت نامه ­ها، ضبط مکالمات تلفنی و رتبه­ بندی، تدوین نمودار سازمانی و شرح وظایف، استخدام کارکنان و آموزش آن­ها، تشکیل کمیتۀ رتبه­ بندی، کمیتۀ تدوین ضوابط و کارگروه رتبه­ بندی، تدوین شیوه­نامه­ های مختلف رتبه­ بندی، تدوین فرآیند رتبه­ بندی و واژه­نامۀ رتبه­ بندی، تهیۀ ضوابط مختلف داخلی برای شناسایی و کنترل تضاد منافع، جمع­آوری و کنترل اطلاعات، رفتار حرفه­ای و حفظ و نگه­دار اطلاعات و مدارک، طراحی و راه اندازی پایگاه الکترونیکی و افشای برخی اطلاعات از طریق آن، تدوین نوع خدمات و نرخ خدمات قابل ارائه، تهیۀ نمونه قراردادهای رتبه­ بندی و سایر الزامات است.

شرکت رتبه­ بندی اعتباری برهان پس از چندین ماه مذاکره با شرکای داخلی و خارجی، در خردادماه سال 1396، موفق به دریافت مجوز تاسیس از سازمان بورس و اوراق بهادار شد و در آذر ماه سال گذشته تحت شمارۀ 519769 در ادارۀ ثبت شرکت­ها و موسسات غیرتجارتی تهران به ثبت رسید. شرکت سپس در بهمن ماه همان سال تحت شمارۀ 11563 در سازمان بورس به عنوان یک موسسۀ رتبه­ بندی موضوع بند 21 مادۀ 1 قانون بازار اوراق بهادار به ثبت رسید. این شرکت اکنون پس از هفت ماه از تاریخ تاسیس، توانسته تمام مقدمات پیش­گفته را فراهم آورد و مجوز فعالیت خود را نیز به عنوان یک موسسۀ رتبه­ بندی با امکان ارائۀ خدمات کامل (Full Service)، دریافت کند.

شرکت JCR-VIS از پاکستان با بیش از 20 سال تجربه در زمینۀ رتبه­ بندی در پاکستان و کشورهای اسلامی، و شرکت مشاورۀ رتبه­ بندی اعتباری ایران با بیش از 10 سال سابقه در زمینۀ اعتبار سنجی (Credit Scoring) در ایران از شرکای راهبردی برهان محسوب می­شوند. سایر شرکا شامل هشت نفر از اشخاص حقیقی ایرانی می­شوند که دارای تحصیلات عالی در رشتۀ مالی و دارای تجربه زیاد در بازارهای مالی ایران هستند.

مدیریت و کارکنان شرکت برهان، امیدوار است با توکل بر خداوند منان و سعی و تلاش مستمر، در راستای ارائه خدمات پاک، صادقانه و مستقل به جامعه اقتصادی کشور گام بردارد. انشاءالله