صندوق سرمایه گذاری مشترک گنجینه مهر

درجه بندی عملکرد صندوق سرمایه گذاری

  • 1398/08/28
  • اولین رتبه بندی/درجه بندی
# پنج ساله سه ساله دوساله یک ساله
__ __ __
__ __ __
بیانیه مطبوعاتی:

درجه ­بندی بدون درخواست عملکرد صندوق سرمایهگذاری مشترک گنجینه مهر(مختلط)، برای اولین بار توسط شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان، تعیین شد.

 تهران، 26آبان­ماه، 1398: شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان(سهامی خاص)، درجه‌بندی بدون درخواست عملکرد صندوق‌ سرمایه‌گذاری مشترک گنجینه مهر (مختلط)، را تعیین نمود.

این درجه ­بندی، بر اساس شیوه‌نامۀ درجه‌بندی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری (ویرایش 2) انجام شده که متن کامل آن در نشانی: www.bcr.ir، بخش قوانین، مقررات و ضوابط/شیوه نامه های رتبه بندی، قابل دسترس است.

درجه‌بندی عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری بر اساس بازدهی تعدیل شده بر مبنای ریسک و مقایسۀ آن با گروه‌های همتا در دوره‌های مشابه انجام می‌شود. این درجه‌بندی یک بار با لحاظ ریسک تمرکز و نیز یکبار بدون لحاظ ریسک تمرکز تعیین و در ادوار سه ماهه به روز رسانی می‌شود. برهان صندوق‌ها را از نظر عملکرد به پنج دسته درجه­ بندی می ­کند که بالاترین درجهMFR-5  (یا پنج ستاره) و پایین­ ترین درجه 1-MFR (یا تک ستاره) است. حرف U به علائم فوق اضافه می­ شود که نشان دهنده درجه­ بندی بدون درخواست است.

ریسک تمرکز ناشی از تمرکز سرمایه­ گذاری بر تعداد کمی از شرکت ­ها یا صنایع است. برهان صندوق­ ها را از نظر ریسک تمرکز به پنج دسته از ریسک تمرکز خیلی زیاد تا ریسک تمرکز خیلی کم، طبقه‌بندی می ­کند.

تعیین درجه‌بندی عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری مشترک گنجینه مهر (مختلط)، به تاریخ منتهی به 31 خرداد ماه 1398 در گروه همتای فراگیر تحت عنوان صندوق­های سرمایه ­گذاری در اوراق بهادار- مختلط با 16 عضو برای دوره یک ساله و نیز زیرگروه صندوق ­های سرمایه ­گذاری مشترک در اوراق بهادار- مختلط با 13 عضو برای دورۀ یک ساله انجام شده است. بر مبنای این درجه‌بندی، عملکرد صندوق سرمایه ­گذاری مشترک گنجینه مهر (مختلط)، در بین گروه همتای فراگیر قبل از تعدیل نسبت به ریسک تمرکز در دوره یک ساله 2 ستاره و پس از تعدیل ، 1 ستاره تعیین شد. ریسک تمرکز این صندوق زیاد است.

لازم به توضیح است، درجه‌بندی عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری تضمینی برای عملکرد آتی و توصیه‌ای به سرمایه‌گذاری یا واگذاری واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق محسوب نمی‌شود.

گزارش اجمالی در نشانی: www.bcr.ir بخش رتبه‌بندی‌ها/درجه‌بندی­ ها در دسترس است. لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این بیانیه، با واحد روابط عمومی این شرکت به شمارۀ 88730060-021 داخلی 120 تماس حاصل فرمایید.

تاریخچه:

موردی یافت نشد.