1398/08/28
برهان درجه عملکرد 20 صندوق سرمایه‌گذاری را منتشر کرد.

شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان با بهره‌گیری از شیوه ­نامۀ درجه‌بندی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری، اقدام به ارزیابی عملکرد 20 صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در کشور کرده و نتایج تعدادی از آنها را منتشر کرده است. این صندوق­ها به صورت تصادفی انتخاب شده و درجه­بندی آن­ها بدون درخواست (Unsolicited) صورت گرفته است.

صندوق سرمایه­ گذاری، یک نهاد مالی تحت نظارت سازمان بورس است، که منابع مالی را از عموم سرمایه­ گذاران جمع­ آوری کرده و در موضوع فعالیت خود سرمایه­ گذاری می ­کند. برهان آن دسته از صندوق­ های سرمایه ­گذاری که در اوراق بهادار سرمایه ­گذاری می­ کنند (که شامل صندوق ­های سرمایه­ گذاری در سهام، صندوق ­های سرمایه ­گذاری در اوراق با درآمد ثابت و صندوق ­های سرمایه ­گذاری مختلط می­ شوند) را از نظر عملکرد ، درجه ­بندی می ­کند.

درجه‌بندی عملکرد یک صندوق به معنای مقایسه بازدهی صندوق با دیگر صندوق‌های مشابه است. در این متدولوژی بازدهی صندوق ابتدا بر اساس ریسک کل، تعدیل می‌شود؛ این بدان معناست که اگر دو صندوق با بازدهی مشابه، ریسک متفاوت داشته باشند، درجه صندوقی بالاتر خواهد بود که ریسک کمتری داشته باشد. بازدهی صندوق پس از تعدیل نسبت به ریسک کل، یکبار هم بر اساس ریسک تمرکز تعدیل شده و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس آن تعدیل می‌شوند.

برهان صندوق‌ها را از نظر عملکرد به پنج دسته درجه‌بندی می‌کند که بالاترین درجه، پنج ستاره و پایین‌­ترین درجه، تک ستاره است. ده درصد از مجموعه صندوق‌ها که عملکرد بهتری داشته­اند، حائز درجۀ 5 ستاره و ده درصد نیز تک ستاره می­شوند. مابقی صندوق‌ها نیز بین 2 تا 4 ستاره را کسب خواهند کرد.

برهان همراه با درجه­ بندی عملکرد، گزارشی نیز از وضعیت عملکرد صندوق، ترکیب دارایی­ ها، ترکیب دارندگان واحدهای سرمایه­ گذاری، درآمدها و هزینه ­ها و نسبت هزینه ­ها است. سرمایه‌گذاران خرد، مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری و مدیران نهادهای مالی با مطالعه این گزارش‌ها می‌توانند این گزارش همچنین حاوی معیارهای دیگری که معمولا برای درجه ­بندی عملکرد استفاده می ­شود (شامل معیار مورنیگ استار، نسبت شارپ، نسبت ترینور، معیار مودیلیانی – مودیلیانی، معیار 2T، نسبت اطلاعات و آلفای ینسن نیز است.

فهرست صندوق‌های درجه‌بندی شده به همراه درجه‌های آنها به شرح جدول زیر می‌باشد:

   


گزارش درجه­ بندی عملکرد صندوق، تلاش دارد تا علاوه بر ایجاد درک صحیح عملکرد هر کدام از صندوق‌ها و ایجاد تمایز میان آنها، نقاط ضعف و قوت هر کدام از آنها را بهتر بشناساند تا سرمایه ­گذاران، تصمیمات آگاهانه ­تری بگیرند. درجه‌بندی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری، میان مدیران صندوق‌ها برای جذب حداکثری سرمایه‌گذاران، فضایی رقابتی برای کسب درجات بالاتر بوجود می­ آورد.

قبلا شرکت برهان، درجه‌های عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری فیروزه موفقیت (در سهام) و سهم آشنا (با درآمد ثابت) را منتشر نموده بود که هر دوی آنها حایز درجه 5ستاره شده­ اند.


آخرین اخبار برهانمشاهده همه