1398/08/01
ارزیابی شاخص‌های کسب‌وکار - کیفی توسط شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان

براساس صورتجلسات کارگروه تبصره ماده 5 دستورالعمل سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری، ارزیابی شاخص‌های کسب‌وکار- کیفی صرفاً توسط موسسات رتبه‌بندی دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار امکان‌پذیر بوده و قابل قبول خواهد بود. طبق قانون بازار اوراق بهادار، مؤسسات رتبه‌بندی به عنوان یکی از انواع نهادهای مالی، نیازمند اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار و فعالیت تحت نظارت آن سازمان هستند و فعالیت هرگونه مؤسسه رتبه‌بندی خارج از این چارچوب غیرقانونی است.

نظر به مصوبه هیات محترم وزیران به شماره 120722/ت55743ه به تاریخ 1397/10/04، "سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری" مبنای تعیین سقف واردات و تعداد و نوع رشته فعالیت دارندگان کارت بازرگانی قرار گرفته است. در این مصوبه سقف ارزشی واردات بر اساس رتبه‌بندی اعتباری سامانه مذکور تعیین شده و صرفاً در صورت عدم امکان رتبه‌بندی، سقف 500.000 دلار برای سال اول در نظر گرفته شده است. همچنین براساس صورتجلسات کارگروه تبصره ماده 5 دستورالعمل سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری، ارزیابی شاخص‌های کسب و کار – کیفی صرفا توسط موسسات رتبه‌بندی دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار امکان‌پذیر بوده و قابل قبول خواهد بود.

رتبه‌بندی فعالان اقتصادی مبتنی بر ارزیابی دو بخش کمّی و کیفی است. در بخش کمّی، اطلاعات مورد نیاز از پایگاه‌­های داده­ای دستگاه‌­های اجرایی مختلف در سطح کشور - از جمله بانک مرکزی، گمرک و سازمان امور مالیاتی- گردآوری شده و شاخص­‌های مورد نظر، اندازه‌­گیری می‌­شوند. بخش کمّی، سه حوزۀ شاخص‌­های مسئولیت‌پذیری، شاخص‌­های مالی و شاخص‌­های کسب‌وکار-کمّی را دربر دارد که در دوره‌های زمانی سه‌ماهه (فصلی) به‌روزرسانی می‌شوند. مسئولیت جمع‌­آوری داده‌­های لازم و ارزیابی شاخص­‌های کمّی، بر عهده مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت است.

در بخش دوم، شاخص‌های کسب­وکار- کیفی، شامل حوزه‌های مدیریت و راهبری، عملکرد اقتصادی و تجاری، عملکرد اجتماعی و تشکلی و دورنمای کسب و کار می‌باشد که نیازمند دریافت اسناد و مدارک از متقاضی و ارزیابی‌های خبره‌محور است. در طی این فرآیند، تیمی از کارشناسان برای ارزیابی شرکت تعیین می‌شود که آنها پس از بررسی حوزه‌های مدنظر، گزارش ارزیابی را تهیه می‌کنند. نتایج ارزیابی پس از ثبت در سامانه مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار، در سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری اعمال خواهد شد.

شرکت رتبه­‌بندی اعتباری برهان به عنوان اولین شرکت رتبه‌بندی اعتباری در کشور با نیروی انسانی متخصص و روش­‌های پیشرفته، آماده است در کمترین زمان ممکن و با کیفیت قابل قبول، شاخص‌های کسب‌وکار- کیفی شرکت‌ها را ارزیابی و نتیجه را به وزارت صمت اعلام نماید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با شماره تلفن 88730054-021 داخلی 120 تماس حاصل فرمایید.

آخرین اخبار برهانمشاهده همه