صندوق سرمایه گذاری امین آشنا ایرانیان

درجه بندی عملکرد صندوق سرمایه گذاری

  • 1397/09/30
  • اولین رتبه بندی/درجه بندی
# پنج ساله سه ساله دوساله یک ساله
__
__
بیانیه مطبوعاتی:

درجه‌بندی عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری امین آشنا ایرانیان، برای اولین بار توسط شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان، تعیین شد.

تهران، 14 اسفند ماه، 1397: شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان(سهامی خاص)، درجه‌بندی عملکرد صندوق‌ سرمایه‌گذاری امین آشنا ایرانیان را تعیین نمود.

این درجه‌­بندی، بر اساس شیوه‌نامۀ درجه‌بندی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری (ویرایش 1) انجام شده که متن کامل آن در نشانی www.bcr.ir قابل دسترس است.

درجه‌بندی عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری بر اساس بازدهی تعدیل شده بر مبنای ریسک و مقایسۀ آن با گروه‌های همتا در دوره‌های مشابه انجام می‌شود. این درجه‌بندی یک بار با لحاظ ریسک تمرکز و نیز یک‌بار بدون لحاظ ریسک تمرکز تعیین و در ادوار سه ماهه به روز رسانی می‌شود. برهان صندوق‌ها را از نظر عملکرد به پنج دسته درجه‌بندی می­‌کند که بالاترین درجه MFR-5  (یا پنج ستاره) و پایین‌­ترین درجه MFR-1 (یا تک ستاره) است. ریسک تمرکز ناشی از سرمایه‌گذاری بر روی تعداد کمی از شرکت­‌ها یا صنایع است. برهان صندوق را از نظر ریسک تمرکز به پنج دسته از ریسک تمرکز خیلی زیاد تا ریسک تمرکز خیلی کم، طبقه‌بندی می‌­کند.

درجه‌بندی عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت امین آشنا ایرانیان، برای دوره‌های پنج، سه و یک ساله به تاریخ منتهی به 30 آذر ماه 1397 در گروه صندوق‌های با درآمد ثابت با 63 عضو انجام شده است. بر مبنای این درجه‌بندی، عملکرد صندوق امین آشنا ایرانیان‌ در هر یک از این دوره‌­ها، 5 ستاره تعیین شده است. از نظر برهان ریسک تمرکز این صندوق خیلی زیاد است ولی به دلیل اینکه ریسک تمرکز در سایر صندوق­‌های هم گروه نیز بالا بوده است، درجه‌بندی صندوق امین آشنای ایرانیان پس از تعدیل نسبت به ریسک تمرکز در هر یک از دوره‌‏های پنج، سه و یک ساله به صورت 5 ستاره ثابت باقی مانده است.

لازم به توضیح است، درجه‌بندی عملکرد صندوق سرمایه‌گذاری تضمینی برای عملکرد آتی و توصیه‌ای به سرمایه‌گذاری یا واگذاری واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق محسوب نمی‌شود.

گزارش تفصیلی در نشانی: www.bcr.ir بخش رتبه‌بندی‌ها/درجه‌بندی­ها در دسترس است. لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این بیانیه، با واحد روابط عمومی این شرکت به شمارۀ 88730060-021 داخلی 120 تماس حاصل فرمایید.

تاریخچه:
اقدام تاریخ اقدام موضوع رتبه بندی/ درجه بندی نوع رتبه/ درجه رتبه/درجه در بلند مدت رتبه/درجه در کوتاه مدت دورنما وضعیت پایش جزئیات
تایید مجدد رتبه/درجه 1398/04/05 صندوق سرمایه گذاری امین آشنا ایرانیان درجه بندی عملکرد صندوق سرمایه گذاری MRF-5 - مشاهده
تایید مجدد رتبه/درجه 1398/07/21 صندوق سرمایه گذاری امین آشنا ایرانیان درجه بندی عملکرد صندوق سرمایه گذاری MRF-5 - مشاهده
تایید مجدد رتبه/درجه 1398/10/22 صندوق سرمایه گذاری امین آشنا ایرانیان درجه بندی عملکرد صندوق سرمایه گذاری MRF-5 - مشاهده